NASZA FIRMA

Jesteśmy firmą z tradycją RADMA. Działamy w branży grzewczej i chłodniczej już wiele lat. Obsługujemy i sprzedajemy urządzenia większości obecnych na naszym rynku producentów z branż klimatyzacyjnej, grzewczej i wentylacyjnej.

Oferujemy nie tylko sprzedaż bieżące naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, ale też coroczne przeglądy eksploatacyjne, comiesięczne nadzory urządzeń w zakładach produkcyjnych, halach, firmach, wspólnotach tam gdzie liczy się wydajność, szybki czas reakcji, komfort i dostępność 24h. W takich przypadkach sytuacje awaryjne obsługujemy też w dni wolne od pracy czy nocami.

Regularnie bierzemy udział w szkoleniach marketingowych i serwisowych oraz zwiększamy swoją wiedzę przez coroczne doświadczenie w nowych inwestycjach.

Wspierają nas też doskonałe autoryzowane zespoły poszczególnych producentów.  

W naszych usługach stosujemy zalecane ceny producentów, posiadamy dostęp do wszelkich nowości urządzeń, akcesoriów i części zamiennych.

Dlatego warto zapisać sobie nasz numer :

0-600 666 398.

Mam nadzieję, że te informacje spowodują, że zechcecie Państwo skorzystać z naszych usług.

AAAA_aaa_REKLAMANG


KLIMATYZATORY

klimaytyzacja

Klimatyzatory służą do transportowania energii cieplnej z pierwszego środowiska do drugiego.

W skład systemu klimatyzacji wchodzi jednostka zewnętrzna, wewnętrzna i instalacja freonowa przeznaczoną do transportu freonu pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną.

Jednym z najmniej skomplikowanym systemów wykorzystujących energię z powietrza są klimatyzatory. Dzięki zastosowaniu systemu możemy schładzać lub ogrzewać pomieszczenia.

A mało kto wie, że najszybszym sposobem zmiany temperatury w domu jest system powietrze-powietrze. Za tym sposobem idzie zmniejszenie wykorzystywania energii elektrycznej i kosztów.

Klimatyzator składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza . Parownik i skraplacz wyposażone są w wentylator. Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz -np. R417A, R410A) zostaje sprężony w sprężarce w której wzrasta jego temperatura i jest przetłoczony do skraplacza który znajduje się na zewnątrz . W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą, nadal pod wysokim ciśnieniem. Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego kapilary lub TZR, gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.

Klimatyzatory wyposażone w układy sterowania mogą utrzymywać stałą, zadaną temperaturę w pomieszczeniu oraz (w niewielkim zakresie) również wilgotność powietrza.


Funkcje klimatyzatora:

Chłodzenie


Wszystkie klimatyzatory mają funkcje chłodzenia, która umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury która stwarza warunki dla jak najlepszego samopoczucia. Klimatyzacja daje nie tylko poczucie komfortu, ale również uczucie świeżości i aktywności nawet przy najbardziej niesprzyjających warunkach na zewnątrz np. Upały.

Ogrzewanie

Prawie wszystkie klimatyzatory nowej generacji są z funkcją grzania która umożliwiają ogrzewanie w bardzo ekonomiczny sposób. Zasada działania jest oparta na pompie ciepła powietrze – powietrze. Można cieszyć się stałą komfortową temperaturą przez cały rok. Jest to sprzyjająca dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ wykorzystuje ona energię z zewnątrz i przekazuje ją do pomieszczenia.

Wentylacja

Z systemem klimatyzacyjnym może zostać zintegrowana wentylacja. Wymienia ona powietrze w pomieszczeniu poprzez wyciągnięcie go z pomieszczenia i wprowadzenie czystego klimatyzowanego powietrza z zewnątrz. Poza sezonem, gdy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja może działać niezależnie.

Osuszanie

Podczas funkcji chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, dając większe poczucie wygody.  Poczucie komfortu dla człowieka zapewnia wilgotność na poziomie od 40% do 60 % . Właściwa wilgotność zapewnia również dłuższą żywotność urządzeń.Należy również pamiętać, że właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost pleśni, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami.

Oczyszczanie

W większości jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające kurz,  dym, pyłki, itp. Z otoczenia. Poziom filtrowania powietrza może zostać zwiększony w zależności od zastosowania specjalistycznych filtrów nawet z funkcją jonizacji. Filtrowanie jest priorytetem dla alergików.

-Co daje klimatyzacja

Istnieje zależność pomiędzy jakością pracy człowieka a temperaturą panującą w jego bezpośrednim środowisku. Zbadano, że wysokie temperatury sprzyjają występowaniu wypadków. Odpowiednią temperaturą jest temp. 20 oC . Gdy jest zbyt wysoka spada wydajność umysłowa i jakość pracy. Nowej generacji urządzenia klimatyzacyjne pozwalają na wytworzenie zdrowego i świeżego powietrza, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pojawieniu się bakteri.

Podsumowując klimatyzacja poprawia samopoczucie, jakosć pracy i kondycję, pozwala stworzyć warunki z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których użytkownik czuje się jak najlepiej.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie.

klimatyzacja_samsung_cu_ue12rke_3

Zanieczyszczenie powietrza bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kurz, dym, drobnoustroje, wirusy, pleśń, grzyby gazy krążą po całym otoczeniu domu a energooszczędne technologie budowania budynków zmniejszyły naturalną wentylację świeżego powietrza. Zmniejsza to wydatki na ogrzanie lub chłodzenie, ale jednocześnie powoduje utrzymywanie się wysokiej wilgotności z powodu codziennej recyrkulacji tego samego powietrza i znajdujących się w nim zanieczyszczeń.

Sposobem na zmniejszenie zanieczyszczeń i innych zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach jest klimatyzacja, która filtruje, wentyluje i kontroluje wilgotność powietrza.

Budowa klimatyzatora.

1.Jednostka wewnętrzna

Jednostka składa sie z wentylatora który wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Zimny czynnik chłodniczy pochłania ciepło z powietrza i do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze. W jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy jest rozprężany, co umożliwia mu pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu.

2.Miedziane rury

 Przewody w których czynnik chłodniczy krąży między jednostkami przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.

3.Jednostka zewnętrzna

 Jednostka w której sprężenie czynnika chłodniczego w stanie gazowym zostaje ogrzana oraz zwiększa się jego punkt wrzenia. W jednostce zewnętrznej ciepło uzyskane w wyniku sprężenia zostaje oddane do powietrza na zewnątrz za pomocą wentylatora, który wywiewa powietrze na wymiennik ciepła.

4.Czynnik chłodniczy

Gaz inaczej czynnik chłodniczy który krąży w przewodach miedzianych do jesdnostki zewnętrznej. Czynnik w stanie ciekłym wraca do jednostki wewnętrznej.


Wybór właściwego urządzenia.

Stworzenie właściwego komfortu to skomplikowany proces. To, jakie urządzenia będą najlepszym rozwiązaniem dla nas, zależy od wielu czynników takich jak:

Jaki ma być zakres kontrolowania powietrza w pomieszczeniu?

Czy chodzi tylko o chłodzenie? Czy ma zostać również uwzględniona wentylacja lub grzanie? Od tego zależeć będzie typ systemu.

Ile pomieszczeń?

Od liczby pomieszczeń zależeć będzie system. W przypadku więcej niż jednego pomieszczenia możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.

Jakie jest przeznaczenie pomieszczeń?

Czy jest to sklep? Biuro? Sypialnia lub salon? Każde zastosowanie wymaga innego systemu.

Jaka wydajność?

System o zbyt dużej wydajności może być przyczyną przeciągów, wahań temperatury i wysokich rachunków za energię. Przy zbyt niskiej wydajności nie osiągnie się żądanej temperatury. Wybór właściwej wydajności polega przede wszystkim na zleceniu osobie montującej obliczenia zapotrzebowania mocy. Monter uwzględni wpływ różnych czynników na zapotrzebowanie mocy. np. przenikania światła słonecznego, oświetlenia, liczby osób w pomieszczeniu, itp.

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną?

Jednostka zewnętrzna powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu, mającym wytrzymałą podstawę i dostęp umożliwiający czynności konserwacyjne.

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną?

Wybór modelu uzależniony będzie od możliwości montażowych urządzenia: czy w pomieszczeniu jest sufit podwieszany, czy jest wolne miejsce na ścianie, itp. Położenie urządzenia ma również duże znaczenie. Każdy model ma swój własny wzór rozprowadzania powietrza. Niewłaściwe położenie może powodować przeciągi i hałas.

Jakie są warunki atmosferyczne?

Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość jednostki zewnętrznej na warunki atmosferyczne. Od tego zależeć będzie żywotność całej instalacji.

Oczyszczanie powietrza?

Cząstki kurzu unoszące się w powietrzu można usunąć dzięki filtrom w jednostkach wewnętrznych. Oferujemy różne filtry w zależności od wymaganego poziomu filtrowania.

Czy klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu?

Tylko źle zorganizowany system klimatyzacji może zaszkodzić zdrowiu. Przy dobrze zorganizowanym systemie klimatyzacji otoczenie może stać się jedynie zdrowsze.

 Odpowiedni dobór mocy urządzeń zapewni, że nie będą tworzyć się przeciągi. To zadanie dla specjalisty i powinno zostać wykonane przez osobę montującą. System o zbyt niskiej wydajności nie będzie w stanie utrzymać żądanej temperatury. System o zbyt wysokiej wydajności będzie powodował przeciągi i wahania temperatur.

Jak uniknąć przeciągów?

Przeciągi czasami kojarzone są z klimatyzacją - i rzeczywiście mogą one powstawać na skutek niewłaściwie zaprojektowanego systemu. Dlatego już w fazie projektu konieczne jest rozważenie możliwego wpływu położenia jednostki wewnętrznej i sposobu rozprowadzania powietrza na osoby znajdujące się w pomieszczeniu.

Ważna jest również wysokość pomieszczenia. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych zwykle zakładają 2,70 do 3,50 m jako optymalną wysokość pomieszczenia dla systemu klimatyzacyjnego. Chłodne powietrze o temperaturze około 16°C, dostarczane z tej wysokości, miesza się z cieplejszym powietrzem w pomieszczeniu zanim dotrze do poziomu osób przebywających w pomieszczeniu, co zapobiega uczuciu przeciągu.

Niemniej jednak, w przypadku zastosowań w pomieszczeniach nie spełniających tych ogólnych standardów, system klimatyzacyjny można zawsze tak 'dostroić', aby spełniał oczekiwania.

Z pewnością położenie urządzenia oraz wysokość i kształt sufitu mają podstawowy wpływ na pojawienie się lub brak przeciągów. Wyjaśnienie tego wymaga kilku uwag na temat właściwości zimnego powietrza. Zimne powietrze ma tendencję do "przyklejania się" do sufitu przez pewien czas przed opadnięciem. Zjawisko to znane jest w chłodnictwie; umożliwia ono wymieszanie się zimnego powietrza z powietrzem z otoczenia przed opadnięciem do pomieszczenia.

Jednak pojawienie się jakiejkolwiek przeszkody, np. belki sufitowej, wpływa ujemnie na to zjawisko, powodując przerwanie przepływu powietrza. W takim przypadku zimne powietrze po natrafieniu na belkę natychmiast opada, co może wywołać pewien dyskomfort u osoby przebywającej bezpośrednio pod belką.

Również dwie jednostki umieszczone naprzeciwko siebie będą powodować kolizję przepływu zimnego powietrza w podobny sposób.

Cykl obiegu czynnika chłodniczego - co to jest?

Klimatyzator działa podobnie jak lodówka. Czynnik chłodniczy przepływa przez system, zmieniając swój stan. 'Cykl chłodniczy' składa się z czterech procesów.

Procesy:

1. Sercem klimatyzatora jest sprężarka, która pompuje czynnik chłodniczy przez system. Przed sprężarką czynnik chłodniczy jest gazem pod niskim ciśnieniem. W sprężarce gaz zostaje poddany wysokiemu ciśnieniu i ogrzany, a następnie przepływa w stronę skraplacza.

2. W skraplaczu sprężony gorący gaz oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz i staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim.

3. Sprężona ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, który zmniejsza jej ciśnienie, w wyniku czego temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. W efekcie powstaje zimny rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.

4. Rozprężony czynnik chłodniczy płynie do parownika, gdzie poprzez parowanie pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniu przechodząc w rozprężony stan gazowy. Gaz płynie z powrotem do sprężarki, gdzie cały cykl zaczyna się od nowa.

W przypadku pompy ciepła cały cykl może zostać odwrócony.

Co się dzieje z bakterią Legionella?

W warunkach naturalnych bakteria Legionella rozwija się w wodzie. Temperatura ma ogromne znaczenie dla rozmnażania tej bakterii. Szczególnie temperatury pomiędzy 40 a 50°C mogą prowadzić do wzrostu jej kolonii.

Daikin nie używa wody w swoich systemach klimatyzacyjnych, więc nie ma ryzyka zaszkodzenia ludziom. W systemach wody lodowej o przemysłowym zastosowaniu, bakteria Legionella nie ma warunków do życia ze względu na niską temperaturę wody w zamkniętym obwodzie.

Czynniki wpływające na zapotrzebowanie mocy.

Człowiek od wieków stara się poprawiać poziom komfortu, jaki daje mu otoczenie. W chłodniejszych regionach próbujemy ogrzać nasze mieszkania, a w cieplejszym klimacie ochłodzić, ponieważ jeśli nie jest nam wygodnie, nie możemy ani pracować, ani odpoczywać. Ale warunki termiczne, niezbędne dla naszego poczucia komfortu, zależą od trzech podstawowych czynników:

Czynnik ludzki: nasza odzież i poziom aktywności oraz czas pozostawania w takich samych warunkach.

Nasze otoczenie: temperatura promieniowania i temperatura otoczenia.

Powietrze: temperatura, prędkość i wilgotność.

Czynnik ludzki jest w najmniejszym stopniu przewidywalny ze wszystkich tych czynników. Kontrolując pozostałe czynniki można zapewnić tak bardzo pożądane poczucie komfortu. Zmiany wzorców budowy, stylu pracy i zamieszkania stworzyły nowe parametry, które muszą wziąć pod uwagę projektanci. Na przykład, nowoczesne budynki wytwarzają o wiele więcej ciepła niż budynki sprzed 50 lat; dzieje się tak z wielu powodów:

Przenikanie światła słonecznego

Wraz z rozwojem technologii budownictwa wzrosło wykorzystanie szkła - nawet jeśli montowane jest szkło zatrzymujące promienie słoneczne, zyski ciepła ze światła słonecznego mogą być znaczące.

Osoby zajmujące pomieszczenie

W pomieszczeniach biurowych zwykle umieszcza się coraz większą liczbę osób - każda z nich wytwarza około 120W/h ciepła.

Urządzenia elektryczne

Komputery, drukarki i kserokopiarki - nieodłączne elementy nowoczesnego biura - również wytwarzają znaczący ładunek ciepła.

Oświetlenie

Wiele nowoczesnych sklepów mogłoby zostać ogrzanych samym oświetleniem - zyski ciepła rzędu 15-25W/m2 nie są w Europie rzadkością.

Wentylacja

Wpuszczenie do budynku powietrza z zewnątrz powoduje również wprowadzenie jego temperatury; jeśli na zewnątrz jest 30°C, zaczynają się problemy!

Co to jest transfer ciepła?

Ciepło zawsze przepływa od cieplejszej substancji do chłodniejszej. Szybciej poruszające się cząsteczki oddają część swojej energii wolniejszym cząsteczkom. W efekcie szybsze cząsteczki zwalniają swój ruch, a wolniejsze przyspieszają. Ujmując rzecz w prostych słowach, oznacza to, że gdy na zewnątrz jest gorąco, ciepło próbuje 'wedrzeć się' do chłodniejszego wnętrza.

Ciepło może zostać przeniesione z jednego ciała do drugiego w następujące sposoby:

promieniowanie

przewodzenie

konwekcja

Przewodzenie:

Poprzez przepływ ciepła pomiędzy częściami substancji lub z jednej substancji do drugiej, znajdującej się w bezpośredniej styczności.

Konwekcja:

Poprzez transfer za pomocą cieczy lub powietrza.

Co to jest technologia inwerterowa?

Technologia inwerterowa wbudowana jest w jednostkę zewnętrzną. Można ją por—wnać do technologii w samochodzie: "Im mocniej naciskasz gaz, tym szybciej jedziesz".

Inwerter stopniowo zwiększa swoją moc w zależności od wydajności potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Działanie jednostki bez inwertera można porównać do włączania i wyłączania lampy. Włączenie tego typu urządzenia powoduje uruchomienie na pełnej mocy.

Zalety technologii inwerterowej:

•Szybsze osiągnięcie żądanej temperatury

•Czas rozruchu zmniejszony o 1/3

•Oszczędność energii i pieniędzy: zużycie energii jest o 30 % niższe

•Eliminacja cykli załączania/wyłączania, dzięki czemu nie występują skoki napięcia

•Redukcja koszt—w energii o 1/3 (w por—wnaniu do normalnych jednostek)

•Brak wahań temperatury

Czym się różni ciepło jawne od utajonego?

W klimatyzacji znaczenie mają dwie formy ciepła:

ciepło jawne

ciepło utajone

Ciepło jawne

Podczas ogrzewania ciała jego temperatura rośnie w miarę dodawania ciepła. Wzrost ciepła zwany jest ciepłem jawnym. Podobnie, gdy obiekt oddaje ciepło i jego temperatura spada, usunięte ciepło również zwane jest ciepłem jawnym. Ciepło jawne to ciepło, które powoduje zmianę temperatury obiektu.

Ciepło utajone

Wszystkie czyste substancje w przyrodzie mogą zmieniać swój stan skupienia. Ciało stałe może stać się cieczą (lód zamienia się w wodę), a ciecz gazem (woda w parę wodną), ale takie zmiany wymagają dodania lub pobrania ciepła. Ciepło, które powoduje te zmiany, zwane jest ciepłem utajonym.

Ciepło utajone nie zmienia jednak temperatury substancji - na przykład gotująca się woda utrzymuje temperaturę 100°C. Ciepło dodane w celu podtrzymania gotowania się wody to ciepło utajone. Ciepło, które powoduje zmianę stanu skupienia bez zmiany temperatury zwane jest ciepłem utajonym.

Zrozumienie tej różnicy jest kluczowe dla wyjaśnienia. dlaczego w systemach chłodzących używany jest czynnik chłodniczy. Wyjaśnia również dlaczego do określenia wydajności chłodniczej urządzenia używane są zwroty 'wydajność całkowita' (ciepło jawne i utajone) i 'wydajność jawna'. Podczas cyklu chłodzenia w urządzeniu następuje skraplanie spowodowane usuwaniem ciepła utajonego z powietrza. Wydajność jawna to wydajność niezbędna do obniżenia temperatury, natomiast wydajność utajona to wydajność potrzebna do usunięcia wilgoci z powietrza.KOTŁY GAZOWE

KOT__Y_GAZOWE

Kotły gazowe są urządzeniami w których zostaje ogrzana woda krążąca w wymienniku i przekazana do miejsca docelowego. Odróżniamy kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania,  kondensacyjne oraz jedno i dwu funkcyjne

Kotły gazowe kondensacyjne

Kotły gazowe kondensacyjne stanowią rozwiązanie o najwyższej efektywności pracy, dzięki wykorzystaniu ciepła kondensacji - zawartego w parze wodnej powstającej przy spalaniu gazu ziemnego. W tradycyjnych kotłach "nie kondensacyjnych", ciepło to jest tracone wraz ze spalinami opuszczającymi kocioł. Kotły gazowe kondensacyjne tego typu były oferowane na rynku już od początku lat 90-tych. Stosowane rozwiązania, takie jak powierzchnie grzewcze  ze stali kwasoodpornej z dodatkiem tytanu i molibdenu czy palniki promiennikowe, nie mają odpowiedników na rynku techniki grzewczej. Kotły gazowe kondensacyjne szczególnie korzystanie współpracują z kolektorami słonecznymi, zapewniając minimalne koszty ogrzewania budynku nowego lub modernizowanego.


Technika kondensacji w obecnych czasach stała się już w zasadzie standardem. Kondensacja polega na odzyskaniu ciepła ukrytego w spalinach. Kondensacja to inaczej skroplenie pary wodnej znajdującej się w spalinach, które powstają w procesie spalania gazu płynnego, ziemnego lub oleju opałowego.

Spaliny powstające w naturalnym procesie spalania mają temperaturę znacznie ponad 100°C, podczas gdy w kotłach kondensacyjnych spaliny wyrzucane do komina mają już tylko nieco ponad 40°C. Zastosowanie kotła kondensacyjnego pozwala na oszczędności energii nawet do 25% (w zależności od rodzaju paliwa struktury budynku).


POMPY CIEPŁA

pompa_ciep__a


Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym niskotemperaturowym, którego zasadę działania oparto na odkrytych zjawiskach i przemianach fizycznych, oraz właściwościach pewnych gazów.

Pompy ciepła są jednym z najtańszych sposobów ogrzewania budynków. Nowoczesne pompy ciepła z napędem elektrycznym osiągają, zależnie od wybranego źródła ciepła i temperatury systemu grzewczego współczynnik efektywności od 3,5 do 5,5. Oznacza to, że z jednej kWh zużytego prądu wytwarzają one od 3,5 do 5,5 kWh ciepła grzewczego, a to z kolei znaczy, że aż 75% energii otrzymujemy za darmo.

Pompy ciepła mogą wykorzystywać różne źródła ciepła dostępne w otaczającym nas środowisku: grunt (kolektory gruntowe poziome lub pionowe, wody gruntowe i powierzchniowe (studnie głębinowe), powietrze lub nawet ciepło opadowe. Jakie źródło ciepła jest najkorzystniejsze w danym przypadku rozstrzygają warunki terenu, położenie budynku i jego zapotrzebowanie na ciepło. Niektóre pompy ciepła dają również dodatkowe możliwości, poprzez zastosowanie ich do chłodzenia budynków.

W dużym uproszczeniu to odwrócona lodówka, która zamiast chłodzić odzyskuje energię z otoczenia i oddaje ją do instalacji grzewczej budynku.


Urządzenie to składa się z czterech podstawowych elementów tworzących obieg termodynamiczny. Są to; parownik, kompresor, skraplacz i zawór rozprężny. W całym układzie krąży gaz (zależy od modelu np.R 410), który posiada zdolność wrzenia w niskich temperaturach. W takim zestawieniu, po uruchomieniu urządzenia zachodzą w sposób ciągły cztery procesy. Pierwszy to odbiór ciepła z otoczenia (na parowniku - radiatory), następny to sprężanie w kompresorze, potem oddanie ciepła w skraplaczu (wymienniku), a dalej rozprężanie realizowane na zaworze rozprężnym.


Zasada działania


Czynnik chłodniczy (gaz) w formie cieczy przepływa przez sieć miedzianych rurek otoczonych potężnymi aluminiowymi powierzchniami (radiatorami) ułatwiającymi przyjmowanie energii z zewnątrz. Powierzchnia radiatorów zastępuje około 800 m bieżących rury ułożonej poziomo pod powierzchnią ziemi do pobierania ciepła, w przypadku takiego typu pompy cieplnej.


Gaz przepływając przez magistralę otoczoną radiatorami ulega podgrzaniu pobierając ciepło z zewnątrz. Tu należy przypomnieć, iż ujemna temperatura nie oznacza braku tej energii. To nadal jest energia cieplna. Znaczącym czynnikiem energetycznym jest zawartość pary wodnej w powietrzu (wilgotność powietrza) i wiatr.


Dlaczego? Wytłumaczenie jest proste. Wilgoć w powietrzu ( w postaci gazu, lub opadów atmosferycznych ), osiadając ( skraplając się ) na powierzchni radiatorów oddaje tam swoje ciepło. Dzieje się to tak szybko, iż następnym stanem skupienia jest po prostu szadź lub lód. ( Zdjęcie obok ). Następuje szybki transfer energii do przepływającego w rurach czynnika. Wynikiem takiej przemiany jest jego nagrzanie i przejście z cieczy do stanu lotnego. Jako gaz trafia on do kompresora (sprężarki), gdzie podnoszone jest jego ciśnienie. W momencie otwarcia zaworu ekspansyjnego sprężony gwałtownie ogrzewa się i gorący trafia do wymiennika cieplnego o dużej wydajności. Tam oddaje swoją energię (ciepło). Ogrzewając wodę, znów przechodzi w stan ciekły. Woda krążąc w systemie centralnego ogrzewania oddaje energię cieplną do budynku. W chwili gdy ubędzie jej ponad zadane wartości, powyżej opisany proces rozpoczyna się od nowa.REKUPERATORY

rekuperator_REKUPERACJA

Są to urządzenia stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperacje inaczej odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.

Rekuperatory są to wymienniki ciepła. Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów:

z czynnikiem pośrednim (np. Freon lub glikol ):

z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła ,

z obiegiem wymuszonym także pompy  ciepła 

z ruchomym wypełnieniem zmieniającym styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe),

rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową:

krzyżowe - Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zew. ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%

przeciwprądowe - Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów)

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 2000m3/h.

Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej do nadmuchiwanego powietrza, co zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku (częściowo sytuacja taka ma miejsce w rekuperatorach obrotowych).

Dla podniesienia sprawności wentylacji mechanicznej z rekuperatorem podłącza się ją do gruntowego wymiennika ciepła. Istnieją systemy wentylacyjne gdzie stosuje się wielostopniowy odzysk ciepła. Oprócz GPWC (gruntownego powietrznego wymiennika ciepła) i rekuperatora występuje powietrzna pompa ciepła. Powietrze wywiewane oddaje ciepło w rekuperatorze oraz przy przejściu przez parowacz pompy ciepła. Powietrze kierowane do budynku odbiera ciepło od gruntu, następnie w rekuperatorze od powietrza wywiewanego oraz ze skraplacza pompy ciepła, której dolnym źródłem jest również powietrze wywiewane. W sezonie letnim istnieje możliwość odwrócenia obiegu pompy ciepła oraz zastosowanie bypassu powietrza wywiewanego w centrali wentylacyjnej (ominięcie rekuperatora). W tej sytuacji powietrze przepływające przez GPWC ochładza się, w rekuperatorze wymiana ciepła nie zachodzi i następnie ochładza się na parowaczu (w odwróconym obiegu freonu parowaczem jest skraplacz).KOLEKTORY SŁONECZNE 

SOLARY_dach_z_solarem

Urządzenia do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być glikol lub gaz np. powietrze . 

Ciepło ze Słońca wykorzystujemy od zawsze. Latem ogrzewa ono nasze domy bezpośrednio. Dzięki zastosowaniu systemów solarnych, wodę użytkową możemy podgrzewać cały rok, a zimą dodatkowo wykorzystywać je do ogrzewania domów.

Energia użyteczna, uzyskiwana przez kolektory słoneczne zależy od wielu czynników takich jak: ułożenie kolektorów w stosunku do stron świata, pochylenie dachu, stopień zacienienia i inne.

Bardzo istotny wpływ ma również prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania ciepła, jakie mają pokryć kolektory oraz zaprojektowanie odpowiedniej instalacji. Dla ekonomicznej pracy całego układu niezwykle ważne jest poprawne obliczenie wszystkich komponentów układu. Prawidłowo zaprojektowane instalacje kolektorów słonecznych z wzajemnie dopasowanymi komponentami systemowymi mogą pokryć nawet do 55-72% całorocznego zapotrzebowania ciepła dla podgrzewu c.w.u. w domach jedno- lub wielorodzinnych. W lecie można często zrezygnować całkowicie z ciepła dodatkowego. W pozostałych miesiącach podgrzew c.w.u. uzupełniany jest drugim, niezależnym źródłem ciepła. Kolektory słoneczne można stosować również do ogrzewania pomieszczeń. 


Kolektory można podzielić na:

płaskie:

cieczowe,

gazowe,

dwufazowe,

płaskie próżniowe,

próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),

skupiające (prawie zawsze cieczowe),

specjalne

Kolektory płaskie

Kolektor płaski składa się z:

przezroczystego pokrycia (najczęściej ze szkła strukturalnego)

absorbera (najczęściej blachy miedzianej pokrytej powłoką selektywną )

wymiennik ciepła ( najczęściej rurki miedziane),

izolacji (przeważnie wełna mineralna ).

Większość kolektorów płaskich może być stosowana ponad 20 lat. Podstawowym zastosowaniem tej technologii jest montowanie jej w budynkach mieszkalnych, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę ma duży wpływ na rachunki za energię. Technologia może być również wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń, szczególnie jeśli budynek znajduje się poza siecią lub jeśli występują przerwy w dostawach energii.

Kolektory próżniowo-rurowy


Kolektor próżniowy ze zwierciadłem doświetlającym

Kolektor próżniowo-rurowy składa się z:

rur próżniowych, w których element zbierający ciepło, tzw.absorber, znajduje się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich, na jakich znajduje się Polska. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej, dzięki czemu stosując panel tego typu można liczyć na zyski ciepła w instalacji nawet w mroźne zimowe słoneczne dni,

niektóre z kolektorów posiadają zwierciadło, dodatkowo doświetlające absorber ze strony odsłonecznej. Jest ono wykonane poza rurkami, bądź naniesione na rurkę próżniową w postaci lustra, w zależności od producenta.

Kolektory próżniowo-rurowe mają nieco większą wydajność niż kolektory płaskie, ale technologia wykonania sprawia, że ich instalacja jest rozwiązaniem droższym. Kolektory tego typu są również mniej wytrzymałe np. na grad, a także zimą, gdy spadnie na nie śnieg, nie ma możliwości zastosowania tak zwanego obiegu odwróconego w celu rozmrożenia kolektora i usunięcia z nich śniegu (takie rozwiązanie jest w kolektorach płaskich).

Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe są w stanie dostarczyć do ok. 60% ciepła potrzebnego do ogrzewania wody użytkowej w ciągu roku. Kolektory próżniowe wymagają jednak mniejszej powierzchni zabudowy, ten sam efekt wydajności cieplnej jak dla kolektorów płaskich o powierzchni, przykładowo 5 m2 uzyska się z kolektora próżniowego o powierzchni 3 m2.

Kolektory skupiające


Kolektory skupiające

W kolektorach skupiających promienie słoneczne są odbijane w kierunku absorbera, będącego jednocześnie wymiennikiem ciepła. Jednak celność zwierciadeł jest uzależniona od kierunku padania promieni słonecznych, co w praktyce oznacza, że aby utrzymać wysoką sprawność przez cały dzień, kolektor musi poruszać się zgodnie z pozornym ruchem słońca, co znacznie zwiększa koszty budowy i utrzymania takiego kolektora, ale zapewnia większą sprawność instalacji.

Sprawność kolektora


Zależność pomiędzy zredukowaną różnicą temperatur a sprawnością

Sprawność kolektora to stosunek energii odebranej przez czynnik roboczy do ilości promieniowania docierającego do kolektora. Sprawność kolektora płaskiego może spadać wraz ze wzrostem różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem roboczym a otoczeniem.

Wykres obok przedstawia zależność pomiędzy zredukowaną różnicą temperatur (różnica średniej temperatury czynnika i temperatury otoczenia podzielona przez gęstość promieniowania słonecznego) a sprawnością kolektora płaskiego.

Zastosowanie zestawu solarnego wraz z dodatkowym źródłem ciepła, np. z instalacją LPG, pozwala na uniezależnienie się od warunków pogodowych, szczególnie zimą kiedy okres grzewczy rozmija się z okresem największego nasłonecznienia (około 80% całorocznej energii przypada na okres półrocza letniego – od kwietnia do września). W przypadku braku dopływu promieni słonecznych do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody wykorzystywany jest gaz płynny, co zapobiega ryzyku braku energii zimą lub w czasie pochmurnych dni. Rozwiązania tego typu mogą być stosowana w budynkach już istniejących lub dopiero budowanych.

Popularne zastosowania


Schemat prostej instalacji do podgrzewania c.w.u.

1. Kolektor słoneczny

2. Sterowanie pompą obiegu przez różnicę temperatur pomiędzy 1 i 5

3. Pompa obiegowa

4. Zbiornik przeponowy

5. Zbiornik na wodę z dwóch wymienników ciepła

6. Inne źródła ogrzewania (kocioł, pompa ciepła itp.)

Kolektory słoneczne najpowszechniej wykorzystywane są do:

podgrzewania wody użytkowej,

podgrzewanie wody basenowej,

wspomagania centralnego ogrzewania,

chłodzenia budynków,

ciepła technologicznego.

Do celów tych służą cieczowe kolektory płaskie i próżniowe. Schemat prostej instalacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zawiera:

kolektory słoneczne (w domkach jednorodzinnych od dwóch do czterech),

regulator (uruchamiający pompę obiegu gdy zaistnieje odpowiednia różnica temperatur pomiędzy wyjściem z kolektora a zbiornikiem),

pompę,

naczynie przeponowe (kompensujące rozszerzalność temperaturową czynnika),

zbiornik magazynujący ciepłą wodę użytkową, z dwiema wężownicami lub płaszczami grzejnymi (dolna zasilana czynnikiem z kolektorów słonecznych, górna innym źródłem ciepła),

inne źródło ciepła (kocioł, p.c. , kominek.) 
O NAS

POD__ACZENIE_KOT____W

Nasza firma oferuje usługi związane z doborem,sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń grzewczych i chłodniczych takich jak,np: klimatyzacji, pomp ciepła, kotłów gazowych, wentylacji, rekuperacji, itp. Swoją ofertę kierujemy do klientów biznesowych oraz indywidualnych. W naszej szerokiej ofercie proponujemy m.in. urządzenia ścienne typu split, multi split, kasetonowe, kanałowe, kondensacyjne i inne.

Korzystamy z nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń, które charakteryzują się znacznie niższym poborem energii elektrycznej i emisją CO2 od urządzeń starszej generacji. Współpracujemy z wiekszością renomowanych producentów i hurtowni które zaslyneły ze swojej sumienności i niezawodności.

Zakres usług:

• doradztwo techniczne oraz dobór urządzeń zgodnie z wymaganiami klientów,

• montaż urządzeń w mieszkaniach, biurach, lokalach usługowych oraz halach produkcyjnych,

• serwis urządzeń grzewchych i chłodniczych gwarancyjny i pogwarancyjny,

• okresowe przeglądy serwisowe.

• usługi serwisowe polegające na diagnozowaniu uszkodzeń oraz naprawie urządzeń.

• montaż instalacji elektrycznej,

• dozór elektryczny, gazowy i ciepłowniczy,

Oferujemy Państwu bezpłatną wycenę poprzedzoną wizytą, mającą na celu przygotowanie odpowiedniej oferty dostosowanej do potrzeb naszych klientów.

Serwis urządzeń - przeglądy okresowe, konserwacja.

Serwis ma na celu zapewnienie bezawaryjnej pracy urządzenia przez cały okres użytkowania. Producenci urządzeń grzewczych i chłodniczych zalecają serwisowe przeglądy konserwacyjne dwa razy w roku. Dzięki stałej kontroli stanu urządzeń można uniknąć większości awarii. Ponadto regularne przeprowadzanie dezynfekcji jednostek zapewni, że powietrze w pomieszczeniach nie będzie zawierało szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak pyłki, drobnoustroje oraz zarodniki pleśni.

Instalacje elektryczne

Wykonujemy usługi montażu instalacji elektrycznych w nowych budynkach oraz modernizacji, konserwacji i wymiany istniejących instalacji elektrycznych. Korzystamy z materiałów własnych oraz powierzonych nam przez klienta. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych jak i do firm.


Oferowane przez nas usługi elektryczne to między innymi:


• kompleksowe wykonanie instalacji elektrycznych w domkach jednorodzinnych, mieszkaniach, biurach oraz lokalach usługowych,

• podłączenie indukcyjnych płyt grzewczych AGD wraz z pieczątką niezbędną do karty gwarancyjnej (stosowne uprawnienia),

• podłączenie plyt gazowych, kuchenek indukcyjnych i piekarników elektrycznych oraz gazowych

• instalacja gniazd jedno i trójfazowych,

• montaż oraz wymiana rozdzielni elektrycznych i złączy licznikowych,

• montaż i podłączenie oświetlenia wewnętrznego oraz zewnętrznego,

• podłączenie maszyn i urządzeń elektrycznych m.in. silników, pomp, wentylatorów, sprężarek

Każda oferta jest przygotowywana indywidualnie oraz bezpłatnie.                                                                                                            Preferowaną przez nas formą sporządzenia wyceny jest spotkanie w miejscu wykonania usługi. Pozwala nam to na poznanie specyfiki pomieszczeń oraz oczekiwań klienta.

Czekamy na Państwa pytania i zgłoszenia

email: SERWISCIEPLAPC@GMAIL.COM

tel. Kom.: +48 600-666-398

Działamy na terenie

Wrocław - Oleśnica - Długołęka - Kiełczów - Kamień - Kamieniec Wrocławski - Zakrzów -

Piecowice - Byków - Domaszczyn - Pruszowice - Mirków - Bielawa - Szczodre - Borowa -

Smardzów - Dąbrowa - Spalice - Dobroszyce - Bystre - Ligota Wielka - Krzeczyn - Katna -

Chrząstawa Wielka - Krzyków - Dobrzykowice - Nadolice Wielkie - Nadolice Małe - Łany -

Gajków - Brzezia Łąka - Pietrzykowice - Śliwice - Raków i inne miejscowości w okolicach

Wrocławia i Oleśnicy 


Sztab wyselekcjonowanych serwisantów oraz doświadczenie zdobyte przez wiele lat działalności naszej firmy pozwala Nam podejmować i realizować serwisy oraz inwestycje o najwyższym stopniu skomplikowania i zaawansowania technologicznego.

1

AAAA_1_REKLAMANG
 

.:Szybki kontakt:.

telefon: 600-666-398

e-mail: serwiscieplapc@gmail.com

wykonanie: PRODO tworzenie stron