Ogrzewanie domu – jak zrobić to z głową?

Montujemy pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne

Ogrzewanie domu – jak zrobić to z głową?

7 lutego 2018 Ogrzewanie 0

Ogrzewanie domu – kilka prostych rad

Ogrzewanie domu bywa sprawą niełatwą, ponieważ na przykład ogrzewanie gazowe w prywatnym domu może być kosztowne. Dlatego też, jeśli lubimy być ekologiczni to może warto wybrać inne alternatywne źródła ogrzewania. Na przykład może to być ogrzewanie wody oraz domu za pomocą energii słonecznej. Możemy nawet starać się o dofinansowanie na zakup takich solarów, które można umieścić w dobrze dostępnym miejscu dla promieni świetlnych. Inny sposób na uzyskiwanie energii oraz ciepła są latarnie wiatrowe. Natomiast jest to inwestycja kosztowna oraz nie wszędzie się sprawdzi.

Szczelny dom

Można oczywiście skorzystać z tradycyjnego sposobu ogrzewania domu. Jeśli zastanawiamy się jak ogrzać dom najlepiej i tak, aby ciepło długo się utrzymywało to musimy zadbać o to, aby wszelkie okna oraz drzwi w naszym domu były szczelne. Wygodnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Właśnie to jeden ze sposobów, aby ciepło w naszym domu było długo oraz łatwo rozprzestrzeniało się po pomieszczeniach. Dzięki temu nasze dzieci nie muszą ciągle chodzić w kapciach. Do takiego ogrzewania potrzebny jest piec, który zapewni przepływ ciepła odpowiednim systemem zamontowanym w podłodze. Jedyne co do nas należy to stałe podkładanie do pieca odpowiednim surowcem. Może to być węgiel lub też drewno. Należy jednak pamiętać, że im lepsza jakość surowca, tym mniejszy on ma wpływ na niszczenie się środowiska oraz lepiej ogrzewa nasz dom.

Nie pal śmieci

Ogrzewanie domu odpadami oraz plastikiem jest niedozwolone, oraz przyczynia się do powstawania smogu, który posiada szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Warto o tym pamiętać, ponieważ w naszym kraju poziom zanieczyszczenia powietrza jest w niektórych rejonach przekroczony kilkukrotnie. Innym surowcem może być groszek ekologiczny lub też brykiet. Sposobów jest wiele i ich różnica polega na cenie takiego surowca oraz jego istotnym wpływie na jakość powietrza. Jeśli nie mamy czasu, aby poszukiwać producenta, który zapewni nam odpowiedni surowiec do ogrzewania to możemy go znaleźć w internecie.

Zakup paliwa w internecie

Wiele firm posiada serwisy, na których można dowiedzieć się o ich usługach. W ten sposób można łatwo nawiązać z nimi współpracę i uzyskiwać co sezon węgiel czy też drewno wykorzystywane do ogrzewania naszego domu. Możemy się z nimi skontaktować telefonicznie lub mailowo. Chętnie odpowiedzą na każde pytanie oraz dokładnie wyliczą koszt takiego surowca, który chcemy zakupić. Możemy również liczyć na rabaty oraz promocje. W sezonie zimowym surowce do ogrzewania są droższe dlatego też warto zadbać o to jeszcze w sezonie letnim, bo możemy dzięki temu zaoszczędzić. Jaki rodzaj surowca wybierzemy to już kwestia indywidualna natomiast ze względu na pogarszający się stan naszego środowiska najlepiej, jeśli byłyby to surowce ekologiczne, które nie będą negatywnie wpływały na nasze zdrowie.

Podsumowanie

Źródła odnawialne to nowy i skuteczny sposób, ale również alternatywa, dzięki której możemy mieć ciepło w domu i mieć neutralny wpływ na jakość powietrza. Dodatkowym plusem jest fakt, że fundusz europejski oferuje dotacje, które pozwalają nam pokryć większość kosztów związanych z zakupem urządzeń, które będą produkowały dla nas ciepło. Taka inwestycja po pewnym czasie się zwróci i dzięki temu nie będziemy musieli odkładać pieniądze na zakup opału do ogrzewania, ponieważ źródła odnawialne zapewnią nam stały dostęp do ciepłej wody czy też naszego domu. Warto dowiedzieć się więcej co należy zrobić, aby otrzymać taką dotację i gdzie się udać. To może zająć nam nawet kilka miesięcy, ale z pewnością, jeśli odpowiedz okaże się pozytywna to nasz wysiłek będzie opłacalny. Ogrzewaniu domu to plan długoterminowy i należy o tym pamiętać.